Starnutie zmenšuje váš mozog, kardio ho robí rast

starnutie Zmršťuje váš mozog, kardio ho robí rastom

Po tridsiatich veku sa váš mozog začne znižovať. Tento proces začína veľmi, extrémne pomaly, avšak ako starnete rýchlosť, akou k tomu dôjde, sa začína zvyšovať. Ak ste online, môžete si myslieť. Psychológovia na University of Pittsburgh zistili, že pokles mozgu môžete zvrátiť trikrát týždenne po dobu 40 minút.

Jedným z životne dôležitých orgánov v mozgu je hippocampus. Čím lepšie tieto orgány fungujú, tým oveľa lepšia je vaša pamäť. U 60-ročného sa hippocampus zmenšuje o 1-2 percent ročne. Zdá sa alarmujúca – rovnako ako to je – neurológovia to však považujú za nevyhnutné následky starnutia.

Existujú však náznaky, že fyzické cvičenie sa môže oddialiť, zastaviť a možno dokonca tento proces zvrátiť. Ak dostanete starších ľudí, aby bežali hodinu na 70 percent svojej maximálnej srdcovej frekvencie trikrát týždenne, objem ich mozgu sa zvýši po šiestich mesiacoch. [J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2006 Nov; 61 (11): 1166-70.] Hodnotenia naznačujú, že kardio tréning pomáha mozgom zdravých starých ľudí, aby lepšie fungovali. [Cochrane Database Syst Rev. 2008 16. júla; (3): CD005381.]

Vedci vykonali experiment so 120 zdravým chlapom, ako aj so ženami s typickým vekom 66 rokov. Polovica testovacích subjektov sa natiahla cvičenia trikrát týždenne po dobu jedného roka; Druhá polovica bežala 40 minút trikrát týždenne pri 60-75 percentách VO2max. To je rýchlosť, pri ktorej sa začne konverzovať.

Objem hippocampu subjektov, ktoré natiahli cvičenia, sa počas programu experimentu znížil. Opak sa vyskytol u subjektov, ktoré bežali: objem hippocampu podporený dvoma percentami u týchto subjektov.

Vedci určili maximálny absorpciu kyslíka subjektov, aby preskúmali svoju fyzickú zdatnosť, ako aj zistili, že čím sa subjekty stali, tým oveľa viac ich hippocampus rástol.

Vedci tiež presne prišli na to, ako tréning vyvolal hippocampus na rast. Beh podporoval produkciu neurotrofického aspektu odvodeného z mozgu [BDNF]. BDNF má približne rovnaký vplyv na mozog ako anabolické steroidy na tkanivo svalovej hmoty.

Nakoniec vedci dostali svoje predmety, aby vykonali testy pamäte. Čím oveľa viac sa hippocampus rozrástol, tým lepšie skóre pamäte.

Ó áno. Ak je BDNF nepochybne zásadným aspektom v pozitívnom vplyve cvičenia na mozgy, tento účinok môže zlepšiť brať beta-alanín ako doplnok. Tam idete: bezplatný nápad od redaktorov ergo-log.

Zdroj:
Proc Natl Acad Sci U S. 2011 15. februára; 108 (7): 3017-22.

Leave a Reply

Your email address will not be published.